Szczupak – niezaprzeczalny król wód. Marzenie każdego wędkarza. Oliwkowy kolor skóry, urozmaicony jasnymi plamkami, niebanalne rozmiary, kilkaset ostrych zębów zamkniętych w paszczy budzą postrach i uznanie, nie tylko w królestwie ryb. Nazywany jest drapieżnikiem doskonałym, ze względu na budowę ciała przystosowaną do polowania, nie jest jednak zbyt aktywny, woli poczekać na ofiarę i rzucić się na nią, dzięki mocy swych niezwykle silnych płetw. Zatem, do ulubionych terenów szczupaka zaliczyć można ciemne zakamarki pomiędzy trzciną, kamieniami, blisko dna, gdzie może zasadzić się na swoją ofiarę. Szczupak atakuje w ułamku sekundy i tak samo szybko ucieka przed wędką, dlatego do jego połowu trzeba się odpowiednio przygotować.

Oprócz wędki, dobranej do umiejętności oraz warunków panujących na łowisku, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią przynętę, w zależności od sposobu w jaki będziemy łowić, a są to:

Spinning – czyli aktywne łowienie, polegające na zarzucaniu wędki w coraz to nowe miejsce, z nadzieją, że trafimy akurat w okolice kryjówki szczupaka.
Przynętę najlepiej dobrać do rodzaju łowiska, warto zwrócić uwagę, by jak najbardziej przypominała naturalny pokarm szczupaka – małe rybki, żaby, myszy, itd., dlatego ogromną popularnością wśród szczupiarzy cieszą się wszelkiego rodzaju kopyta, imitacje szczurów czy kaczek (np. Suicide Duck Savage Gear). Sprawdzą się również inne przynęty sztuczne takie jak błyski obrotowe czy woblery.
Fajnym rozwiązaniem są glidery, czyli przynęty unoszące się pod samą powierzchnią. Każde szarpnięcie żyłki powoduje, że nasza przynęta wygląda jak umierająca ryba, która porusza się ostatkiem sił, co tylko prowokuje naszego drapieżcę – jest to jednak sposób połowu powierzchniowego po okresie tarła, kiedy szczupaki żerują tuż pod powierzchnią wody w płytkich zbiornikach.

Na żywca – jako przynęty używamy żywej bądź martwej rybki, nasza ofiara nie powinna przepuścić takiej okazji. Prawdziwa przynęta jak płocie, ukleje, karasie, które są uwielbiane przez szczupaki, uwalnia naturalny aromat, który zwabia napastnika.

Przyłów – rzadkie zjawisko, gdzie łowimy zupełnie inne ryby a on podążając za swymi żywymi, ruchomymi przekąskami trafia wprost na nasz haczyk.

Ilu wędkarzy, tyle sposobów na łowienie szczupaka, a który Ty wybierzesz?